Wysokie mandaty temperują kierowców. Wielkanoc 2023 to mniej mandatów i ofiar niż przed rokiem

przez Maciek Lubczyński

Wygląda na to, że kilkutysięczne mandaty odstraszają kierowców od naprawdę szybkiej jazdy. Statystyki z minionych świąt wielkanocnych wskazują, że Polacy zdejmują nogę z gazu i choć w kwestii bezpieczeństwa jest jeszcze wiele do zrobienia, liczba wystawionych mandatów pokazuje trend spadkowy.

Mniej wypadków, mniej zabitych i zdecydowanie mniej przekroczeń o ponad 50 km/h. To najkrótszy opis policyjnych danych za Wielkanoc 2023. Zaostrzone przepisy, więcej punktów karnych i drastyczny wzrost kar i mandatów, jakie przewiduje taryfikator, przynoszą efekty. Takiego zdania jest cytowany przez dziennik.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Mniej wypadków, ale dużo pijanych kierowców

Portal dziennik.pl opisuje statystyki wypadków i mandatów za Wielkanoc 2023. W ramach policyjnej akcji, prowadzonej od piątku 7 kwietnia do poniedziałku 11 kwietnia, na drogi wyjechały nieoznakowane radiowozy, a kontrole prowadzone były w całej Polsce. Laserowe mierniki prędkości, drony, motocykle – z okazji świąt i długiego weekendu mundurowi wyciągnęli wszystkie zabawki. Cały ten sprzęt pozwolił zatrzymać 269 praw jazdy. Tylu kierowców zostało przyłapanych na jeździe o ponad 50 km/h zbyt szybko w obszarze zabudowanym. Przekroczeń „50 plus”, rok temu było aż 549. W tej kwestii zmiana jest więc ogromna. W pozostałych danych również widać poprawę, choć ta jest symboliczna. Policjanci zatrzymali 1184 pijanych kierowców. Dla porównania, przed rokiem było o 81 takich przypadków więcej.

kontrola trzeźwości, policja, mandaty

Wielkanoc 2023 – liczba zabitych i rannych w wypadkach

Mniej wypadków i mniej zabitych w wypadkach to dobra wiadomość. Liczba rannych zwiększyła się jednak w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, bo wyniosła 203 zamiast 202. Świąteczny weekend na drogach to 173 wypadki, w których zginęło 21 osób – o 6 mniej niż rok temu.

Wszystkich kierowców prosimy dalej o bezpieczną jazdę, bo mimo tego, że te liczby są mniejsze to niestety każdego dnia dochodziło do wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym podczas świąt. Szczególnie sobota i poniedziałek to odpowiednio 7 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w drugi dzień świąt 8 ofiar wypadków

Robert Opas z Komendy Głównej Policji, dla dziennik.pl

Mandaty 2023 wysokie jak nigdy

Taryfikator mandatów ma zniechęcać kierowców do szybkiej jazdy, a w efekcie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Choć w długi weekend świąteczny liczba zabitych zmniejszyła się w porównaniu do ubiegłego roku, skuteczność nowego taryfikatora i jego wpływ na zachowanie zmotoryzowanych będzie można ocenić dopiero za jakiś czas. O podniesieniu stawek mandatów, które teraz mogą sięgać nawet 5000 zł pisaliśmy wielokrotnie. Srogie kary przewidziane są nie tylko za przekroczenie prędkości, ale i za wykroczenia związane z przejazdami kolejowymi, przejściami dla pieszych czy nawet z tymi dotyczącymi tablic rejestracyjnych. Wygląda na to, że zdjąć nogę z gazu – nawet jeśli nie ze względu na bezpieczeństwo, to w trosce o własne oszczędności.

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności