Tak wygląda najstarszy Passat na świecie. Volkswagen pokaże go na Techno Classica

przez Maciek Lubczyński

Jeśli weźmiemy pod uwagę przyziemną i popularną motoryzację, trudno o bardziej kultowe auto niż Volkswagen Passat. Na nadchodzących targach Techno Classica w Essen, dumny ze swojego dziedzictwa Volkswagen zaprezentuje pięć szczególnych, klasycznych Passatów. Wśród nich znajdzie się najstarszy zachowany Passat na świecie.

Techno Classica w Essen startuje 12 kwietnia. Wiodące targi klasycznej motoryzacji i jedna z największych tego typu imprez na świecie będzie gościć ponad 1000 wystawców! Wśród nich znalazł się również Volkswagen, który przygotował coś naprawdę wyjątkowego. Na stoisku marki będzie można obejrzeć aż 5 Passatów. Nie będzie jednak mowy o klimacie rodem z komisu spod Gniezna. Passaty zaprezentowane w Essen zostały starannie wyselekcjonowane. Z ich pomocą, marka przybliży odwiedzającym historię być może najważniejszego modelu klasy średniej w historii współczesnej motoryzacji.

Volkswagen Passat
Passat B2 CL Formula E z 1983

Najstarszy Volkswagen Passat na świecie

Volkswagen Classic pokaże w Essen wyjątkowy egzemplarz Passata B1. Auto z numerem 2 to najstarsza znana i zachowana sztuka. Bliski krewny Audi 80 B1 podchodzi z 1973 roku i stanowi część kolekcji Fundacji Muzeum Volkswagena. Zaprojektowane przez Giugiaro, trzydrzwiowe nadwozie w niczym nie przypomina Passatów, które jeżdżą dziś po drogach, ale założenia towarzyszące tworzeniu modelu pozostały niezmienne.

Na stoisku marki będzie można również zobaczyć Passata B1 Variant z 1974 roku. Auto w kolorze Atlas White z kolekcji pojazdów Volkswagen Classic pojawiało się już na wielu zlotach i wystawach. Napędzane 55-konnym silnikiem kombi to przodek wszystkich Variantów w ofercie marki.

Volkswagen Passat
Passat B2 Electronic z 1983

Oprócz wyżej wymienonych, na stoisku Volkswagena pojawią się również Passat B2 Formel E z 1983 roku, Passat B3 Variant GT G60 syncro z 1991 czy Passat B2 Electronic z 1983 r. Każdy z egzemplarzy charakteryzuje się nowatorskimi rozwiązaniami, które w mniejszym lub większym stopniu przeniesiono z czasem do „zwykłych” modeli.

Volkswagen na Techno Classica 2023

Volkswagen Classic po raz ostatni miał swoją ekspozycję na Techno Classica w 2019 roku. W tym roku pod hasłem „Pasja łączy” marki Grupy Volkswagen po raz pierwszy prezentują się w Essen na jednym stoisku: Volkswagen Classic, Volkswagen Samochody Dostawcze Classic, Audi Tradition, Skoda, Autostadt, Fundacja Muzeum Volkswagena i Volkswagen Classic Parts będzie można znaleźć w hali nr 3. Tegoroczna Techno Classica odbędzie się w dniach od 12 do 16 kwietnia na terenach targowych w Essen. Około 2700 pojazdów zabytkowych zostanie wystawionych na sprzedaż, a organizatorzy spodziewają się frekwencji przekraczającej 200 000 odwiedzających.

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności