Tuż przed majówką szykują się spore utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej w Warszawie. Rowerzyści ruszą w ramach przejazdu Warszawskiej Masy Krytycznej. O której ruszą i jaka będzie trasa przejazdu?
Planujesz wyjazd na majówkę? Wyrusz wcześniej, by nie utknąć w korkach! W piątek, 28 kwietnia, ulicami Warszawy przejedzie „masa krytyczna”. Rowerowe wydarzenie, którego uczestnicy pojadą pod hasłem: „Jest wiosna i jest więcej rowerów na ulicach miasta!” zawita do trzech dzielnic. Jak zawsze, przejazdowi towarzyszą pewne postulaty.
Warszawska Masa Krytyczna w piątek 27 kwietnia
Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniu tuż przed długim weekendem majowym.
Ruszamy, jak zawsze, z placu Zamkowego. Tym razem pojedziemy na północ, na daleki Żoliborz, wrócimy przez Wolę i kawałek Śródmieścia. Obejrzymy ulice gdzie jest infrastruktura rowerowa oraz odcinki ulic, gdzie nic! rowerowego nie ma i nie powstanie…
Cytat ze strony wydarzenia na Facebooku
Rowerzyści pokonają 16 kilometrów. Dokładna trasa przejazdu jest opisana m.in. na stronie miasta. Przejazd rozpocznie się o godz. 19.00, a kolumna rowerów przemieszczać się będzie ulicami: plac Zamkowy – Miodowa – plac Krasińskich – Bonifraterska – Muranowska – Andersa – Mickiewicza – plac Wilsona – Słowackiego – Popiełuszki – Krasińskiego – Powązkowska – Rydygiera – plac Grunwaldzki – al. Jana Pawła II – rondo Zgrupowania AK „Radosław” – Okopowa – Anielewicza – Zamenhofa – Nowolipki – Andersa – al. „Solidarności” – al. Jana Pawła II – Grzybowska – Królewska – plac Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska – Miodowa – plac Zamkowy. Przejazd będzie zabezpieczać policja i możliwe są czasowe wstrzymania ruchu. To zwiastuje korki, które przed majówką mogą dać się we znaki kierowcom planującym wyjazd.
Rowerowa Masa Krytyczna
Przejazdy Masy Krytycznej to cykliczne, nieformalne wydarzenie. Ruch, który zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych, szybko zdobył popularność na całym świecie. Spotkania odbywają się w ostatni piątek miesiąca, w popołudniowych lub wieczornych godzinach. Cykliści jadą ulicami miasta chcąc pokazać, że „nie blokują ruchu, tylko są ruchem”. Postulaty organizatorów i uczestników skupiają się na zwróceniu uwagi na prawne rozwiązania dotyczące rowerzystów i rozbudowę infrastruktury, w tym wytyczanie nowych DDR. Rowerzyści domagają się w ten sposób bezpiecznych tras, które ułatwią poruszanie się po mieście.
Zdjęcie otwierające: Masa krytyczna w Warszawie, 2006, fot. Tadeusz Rudzki
1 komentarz
Powinno być jak najwięcej policji by widzieli wszystkich którzy złamią prawo, złapać, spisać, sprawa w sądzie, wyrok karny oraz konfiskata majątku.