Rolls-Royce nie będzie robił hybryd. Przejdzie od razu na elektryki

przez Maciek Lubczyński

Jeszcze kilka odświeżonych modeli napędzanych silnikami V12, a potem napęd elektryczny. Rolls-Royce ma plan na przyszłość i zapowiada, że nie będzie bawił się w półśrodki w postaci modeli hybrydowych. Już za kilka lat, luksusowa marka pożegna się z silnikami spalinowymi.

Luksusowa marka zaprezentowała w 2022 roku w pełni elektryczny model Spectre, ale już niebawem cała gama przejdzie transformację. Rolls-Royce ma jasno określony plan na przyszłość. Ze słów szefa wynika, że należy ona do bateryjnych elektryków. Nie ma mowy o hybrydach, plug-inach i innych opcjach „przejściowych”. Już za kilka lat, cała gama brytyjskiego producenta ma być w całości elektryczna.

Kilka modeli z V12, a potem elektryki

Rolls-Royce chce, by wszystkie modele były elektryczne jeszcze przed 2030 rokiem. Nim to się stanie, czekają nas premiery odświeżonych modeli Phantom, Ghost czy Cullinan, ale wszystko wskazuje na to, że nie doczekamy się już premiery ani jednego, nowego, spalinowego Rolls-Royce’a. O tych planach, w wywiadzie z Autocar opowiedział szef marki, Torsten Müller-Ötvös. Z jednej strony – przejście z widlastych, 12-cylindrowych jednostek spalinowych na napęd elektryczny to prawdziwa rewolucja. Z drugiej – elektryczny napęd doskonale pasuje przecież do luksusu, jaki oferuje Rolls-Royce.

Rolls-Royce Spectre

Elektryczny napęd to przyszłość Rolls-Royce’a

Silniki V12 stosowane w autach marki mają przecież pracować niezauważalnie. Wyważanie, wyciszanie, wytłumianie pracy jednostki napędowej miało przez lata jeden cel – zamaskować, że pod maską pracują jakiekolwiek ruchome części. Mocy ma być pod dostatkiem, a to, skąd ona się bierze, nie powinno być choćby najmniejszym zmartwieniem kierowcy i pasażerów. Nietrudno zauważyć, że w pełni elektryczny napęd spełnia założenia zgodne z filozofią marki i jeśli spojrzymy na to w ten sposób, elektryczny motor zasilany z baterii licuje z charakterem Rolls-Royce’a.

Rolls-Royce Spectre zwiastunem przyszłości marki

Oczywiście, nie każdemu brak V12 będzie w smak. Wygląda jednak na to, że Ci, którzy o sukcesie Rolls-Royce’a decydują portfelem, nie będą mieli problemu z radykalną elektryfikacją. Zainteresowanie, jakim cieszy się Rolls-Royce Spectre mówi samo za siebie. Poza tym, wszystkie znaki na niebie i w tabelach zwiastują kolejne rekordowe lata. Brytyjska marka w 2022 roku cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Nic nie wskazuje, by ten trend miał się odwrócić.

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności