Nowy Boxster będzie elektryczny. Szelestnie śmiga już po Nürburgringu

przez Maciek Lubczyński

Nowe Porsche Boxster 983 szykuje się do debiutu. Będzie w pełni elektryczne, a kierowcy testowi tłuką już kilometry na Pętli Północnej toru Nürburgring. A tak w ogóle to zauważyliście, jak bezsensowne jest określenie „bezszelestny”, używane w kontekście elektrycznych aut?

Porsche intensywnie testuje już nowego Boxstera. Roadster, który niejako otwiera ofertę marki będzie w pełni elektryczny, co oznacza, że entuzjaści spalinowych bokserów będą musieli dorzucić do budżetu i nabyć 911 lub rozglądać się za autami używanymi. Prototyp modelu o oznaczeniu 983 śmiga po Nürburgringu w interesującym kamuflażu. Widzicie udawaną końcówkę wydechu?

Porsche Boxster będzie elektryczne – prototyp już jeździ

Premiera auta dopiero w 2025 roku, ale torowe testy już trwają. Porsche przeprowadza więc dość wczesne próby, ale potwierdzają one wcześniejsze pogłoski i nie pozostawiają złudzeń, że roadster w nowej odsłonie zyska w pełni elektryczny napęd. Nagrania z toru oraz dróg publicznych udostępnił na YouTube kanał CarSpyMedia.

Kusi, by napisać, że Boxster przemyka po Nordschleife bezszelestnie, ale w sumie szum opon i szelest powietrza to jedyne, co słychać na nagraniu. Nie ma natomiast chrapliwych odgłosów silnika typu bokser, strzałów z wydechu ani innych walorów, które towarzyszyły poprzednikom. Sylwetka auta jest podobna do tej, którą znamy z 718 – wiele wskazuje na to, że będzie to samochód oparty o zmodyfikowaną platformę obecnej odsłony. Przednia część będzie zapewne upodobniona do Taycana.

Porsche Boxster 2025 – co wiemy?

Marka z Zuffenhausen na razie nie zdradza szczegółów, a informacje dotyczące roadstera są dość skąpe. Wiemy, że Porsche 983 Boxster ma być spokrewnione z obecną generacją z oznaczeniem 718. Silnik elektryczny ma być umieszczony centralnie, czyli dokładnie tak, jak w dotychczasowych Boxsterach i Caymanach. Napęd ma być kierowany na oś tylną, ale niewykluczone jest również wprowadzenie odmiany z napędem na 4 koła. Bateria ma być „rewolucyjna” cokolwiek to określenie oznacza. Osiągi, zasięg i cała reszta danych pozostaje na obecną chwilę wielką niewiadomą, przynajmniej do czasu oficjalnej zapowiedzi lub premiery w 2025 roku.

porsche 718 boxster gts 4.0 81
Choć premiera nowej odsłony dopiero w 2025, chętni na model obecnej generacji muszą się spieszyć

Prototyp jest rzecz jasna bezszelestny cichutki, jak każde inne auto elektryczne, ale nie chce mi się wierzyć, że Porsche nie przyłoży się do podkręcenia wrażeń z jazdy udawanym dźwiękiem silnika lub innym, podobnym zabiegiem. Choć wiadomość o elektrycznej wersji Boxstera wzbudziła poruszenie, to o odczucia z jazdy w przypadku Porsche możemy być spokojni. Poza tym, premierze Boxstera o oznaczeniu 986, który zapoczątkował historię modelu również towarzyszyły, mówiąc łagodnie, pewne kontrowersje….

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności