Nowe radiowozy. Takimi autami będą jeździć psy

przez Maciek Lubczyński

Dziewięć specjalistycznych radiowozów trafi do jednostek policji w województwie kujawsko-pomorskim. Czym wyróżniają się widoczne na zdjęciu pojazdy? Wszystkie są dobrze przystosowane do przewozu policyjnych czworonogów.

Oznakowane i nieoznakowane radiowozy zasilą jednostki policji w województwie kujawsko-pomorskim. Uroczyste przekazanie odbyło się w środę 22 lutego przed komisariatem w Toruniu. Dostawczaki zostały zakupione z uwzględnieniem specyficznych potrzeb. Dziewięć nowych radiowozów będzie służyć psom, które pracują w garnizonie kujawsko-pomorskim. Czworonogi będą tu miały całkiem wygodnie!

Nowe radiowozy do przewozu psów

Nowe radiowozy do przewozu psów

Pięć spośród dziewięciu nowych radiowozów to Fordy Tourneo Custom. Oznakowane busy mogą przewozić jednocześnie cztery psy służbowe i pięciu policjantów. Jeden taki Ford kosztował 222 700 zł, a w tę kwotę wliczone jest również wyposażenie auta czyli specjalna zabudowa oraz cały komplet policyjnych utensyliów, które znamy z innych pojazdów w podobnych barwach. Cztery pozostałe auta to z kolei Volkswageny Transportery, którymi psy i policjanci będą poruszać się incognito. Auta te przystosowane są do przewozu czterech funkcjonariuszy i dwóch burków jednocześnie. Wbrew pozorom, jeden taki transporter kosztował znacznie więcej, bo aż 381 000 zł. Nie było więc tanio – całe zakupy oznaczały wydatek ponad 2,5 miliona złotych. Wszystkie auta napędzane są silnikami diesla, które zostały połączone z ręcznymi skrzyniami biegów.

Nowe radiowozy

Dziewięć nowych radiowozów w kujawsko-pomorskim

Zakup został dofinansowany kwotą 650 000 zł, która pochodziła ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko–Pomorskiego na lata 2014-2020, przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nowe pojazdy będą pracować w komendach miejskich oraz powiatowych. Będzie można je spotkać m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Tucholi oraz Rypinie. Czworonożnych pasażerów nie zabraknie, bowiem w garnizonie „zatrudnionych” jest obecnie 80 psów. Pomagają one szukać zwłok, patrolować, tropić uciekinierów i zaginionych. Węszą również w poszukiwaniu narkotyków i materiałów wybuchowych.

Zakupy policji

Policja nieustannie modernizuje swoją flotę i wymienia stare radiowozy na nowe. Pamiętacie jeszcze granatowe Volkswageny Transportery, które przez długie lata i setki tysięcy kilometrów dzielnie pełniły służbę? Przeciętny wiek radiowozów w polskiej policji zmalał w ostatnich latach, a o przetargach słyszy się co i rusz. Przedmiotem zainteresowania mundurowych są samochody osobowe, ciężarówki, pojazdy dostawcze czy motocykle – tak, jak w przypadku niedawnego przetargu, w którym zwycięską ofertę złożył dealer BMW.

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności