Nowe policyjne BMW rozpędzają się do setki w 3,4 s. Ogromny przetarg rozstrzygnięty

przez Maciek Lubczyński

BMW służą w polskiej policji już od dobrych kilku lat, a do floty mundurowych dołączy niebawem 478 nowych pojazdów. Tym razem chodzi o motocykle. Szybkie, wygodne, wyposażone pod korek i łącznie warte miliony złotych. Wiemy, ile kosztowały BMW R 1250 RT, które wkrótce trafią w ręce funkcjonariuszy.

Policjanci przesiadają się na BMW. Maszyny bawarskiej marki już od pewnego czasu chętnie wstępują w szeregi policji, ale tak dużych zakupów nie było już dawno. Nowe radiowozy to motocykle BMW R 1250 RT. Wygodne, turystyczne jednoślady dostosowane zostały do policyjnych wymagań, a właściwości jezdne i osiągi tej maszyny pomogą ścigać piratów drogowych, również tych motocyklowych.

Nowe policyjne BMW R 1250 RT

Wybrane w drodze przetargu motocykle trafią do jednostek w całym kraju – umowa zakłada dostarczenie aż 478 maszyn. 25 z nich trafi do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie zmotoryzowani mundurowi będą szlifować umiejętności.

To największy projekt zakupu motocykli w historii policji. Jest niezwykle ważny, bo został zrealizowany kompleksowo. Policjanci otrzymali nie tylko jeden z najnowocześniejszych motocykli, ale użytkownicy zostali też przeszkoleni, otrzymali kaski i systemy łączności, a wkrótce będą kombinezony.

nadinsp. Dariusz Augustyniak
Nowe policyjne BMW
Szlifowanie – oby umiejętności i niczego poza tym

Ile kosztowały nowe radiowozy?

Duże zakupy to i duże koszty. Komenda Główna Policji wydała łącznie ponad 61 milionów złotych. Jeden taki motocykl kosztował niespełna 128 tysięcy złotych – to cena z niezbędnym wyposażeniem, którego w policyjnych maszynach nie brakuje. Konfiguracja jest imponująca – podgrzewane siedzenie i manetki, rozbudowany komputer pokładowy, LED-owe reflektory, nawigacja satelitarna, ekran o przekątnej 10,25 cala, czy elektrycznie podnoszona i opuszczana przednia szyba. Pracę funkcjonariuszom ułatwi również LED-owe oświetlenie, które pozwoli bezbłędnie wypełnić bloczek mandatowy nawet w środku ciemnej nocy. Na wyposażeniu znalazł się także megafon.

BMW R 1250 RT – dane techniczne

Turystyczny model BMW waży solidne 280 kg, ale do setki rozpędza się w 3,4 sekundy. Dwucylindrowy bokser ma pojemność 1254 ccm i 136 KM mocy. Moment obrotowy 143 Nm dobrze radzi sobie z maszyną, nawet w policyjnej konfiguracji, a za przenoszenie napędu odpowiedzialna jest 6-biega skrzynia. Policjanci, którzy od pewnego czasu jeżdżą już tym modelem BMW, chwalą sobie motocykl za zwinność i dynamikę, podając z życia wzięte przykłady:

Ścigany prowadził lżejszy i mocniejszy motocykl od policyjnego BMW, ale to było za mało, by zgubić goniącego go policjanta. Jeden z policjantów ścigał nietrzeźwego motocyklistę przez blisko 15 km, pędzącego momentami powyżej 220 km/h. Na jednym z zakrętów uciekający kierowca stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się. Ścigający go policjant bez problemu pokonywał zakręty, utrzymywał niewielki dystans i sprawnie wyhamował, by ująć motocyklistę, co nie byłoby takie łatwe, gdyby nie szkolenia.

KGP

Nowe motocykle niebawem wyjadą na drogi. Kierowcy w całym kraju będą musieli mieć się na baczności – niezbyt mądry pomysł ucieczki przed policją będzie teraz miał jeszcze mniejsze szanse powodzenia.

Nowe policyjne BMW

1 komentarz

Iza 20 stycznia 2023 - 03:01

Czy będzie można do nich zamontować granatniki przeciwpancerne?

Odpowiedz

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności