Do końca roku przybędzie 145 takich fotoradarów. Uchwycą nawet motocyklistów

przez Maciek Lubczyński

Pierwsze fotoradary nowej generacji zaczynają już na siebie zarabiać. Urządzenia o imponujących możliwościach pojawiają się przy polskich drogach, a do końca 2023 ma ich przybyć 145. Co potrafi fotoradar Mesta Fusion RN?

Tradycyjne, proste fotoradary to przeżytek. GITD ma nową broń przeciwko piratom drogowym, a jej możliwości są imponujące. Przed czujnym okiem francuskiego urządzenia nie uciekną nawet motocykliści. Fotoradar Mesta Fusion RN potrafi mierzyć prędkość i dokumentować wykroczenia, których starsze fotoradary nie miały szans zarejestrować.

Nowe fotoradary Mesta Fusion RN

Produkowane przez francuską firmę IDEMIA urządzenia pracują już na pełnych obrotach, choć na razie można spotkać je tylko w Egiertowie (woj. pomorskie) oraz w Górnej Grupie (woj. kujawsko-pomorskie). Taki stan rzeczy nie potrwa długo, bo GITD ma ambitne plany i nie zamierza leniuchować. Do końca 2023 roku, przy polskich drogach stanie jeszcze 145 nowych urządzeń. Duża część z nich zastąpi wyeksploatowane do cna fotorapidy, ale mówi się również o nowych lokalizacjach.

Nowe fotoradardy

Fotoradar śledzi 8 pasów i 32 pojazdy jednocześnie

Możliwości nowych „zabawek” są wręcz zaskakujące. Choć nie wiadomo, czy pracujące w systemie CANARD radary będą wykorzystywały pełnię swoich zdolności, sprzęt i oprogramowanie, które składają się na francuski produkt, umożliwiają śledzenie 32 pojazdów na 8 pasach… w jednej chwili. Kluczowa jest również możliwość rejestrowania wykroczeń „od tyłu” – motocykliści (a przynajmniej ci, którzy jeżdżą bez wygiętej tablicy rejestracyjnej) nie będą już bezkarni, bo francuska konstrukcja została wyposażona w dodatkowy obiektyw, skierowany w przeciwną stronę. Kierowcy będą musieli uważać nie tylko na prędkość, bo Mesta Fusion RN potrafi dostrzec całą masę wykroczeń. Nowe radary mogą:

  • wykrywać jazdę buspasem, chodnikiem i pasem awaryjnym
  • zauważyć przekroczenie linii ciągłej
  • rejestrować brak pasów bezpieczeństwa lub korzystanie z telefonu
  • mierzyć odstęp między autami i rejestrować „jazdę na zderzaku”
  • zrobić zdjęcie, gdy auto tamuje ruch – jedzie zbyt wolno
  • dostrzec przejazd na czerwonym świetle lub skręt z niewłaściwego pasa ruchu

Nowe fotoradary staną w całej Polsce

Jak informuje dziennik.pl, fotoradary za 36 milionów złotych pojawią się na drogach w całej Polsce. Każde województwo otrzyma przynajmniej kilka fotoradarów firmy IDEMIA, a najwięcej, bo aż 21 nowych urządzeń pojawi się w woj. wielkopolskim. 18 nowych radarów przybędzie w woj. mazowieckim, po 13 w małopolskim i lubelskim, a nieco mniej, bo po 6 sztuk stanie w województwach świętokrzyskim, podkarpackim i łódzkim. Województwo opolskie zyska 5 nowych lokalizacji z radarami, a w śląskim i dolnośląskim wytypowano tylko po 4 lokalizacje.

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności