Tak wygląda wnętrze nowej Klasy E. Angry Birds i TikTok to kluczowe sprawy

przez Maciek Lubczyński

Poznaliśmy wygląd wnętrza nowego Mercedesa Klasy E. Producent pochwalił się zdjęciami kokpitu, który został zdominowany przez dotykowe ekrany. Hyperscreen w nowej Klasie E ma pozwolić na jeszcze więcej. Pojawi się ulepszona obsługa głosowa i wiele nowych aplikacji.

Cyfrowy kokpit nowego Mercedesa Klasy E na oficjalnych zdjęciach. Model, który zadebiutuje w tym roku zostanie wyposażony w nową odsłonę systemu MBUX, a także opcjonalny ekran po stronie pasażera. Choć w wyposażeniu znajdzie się oczywiście obsługa Apple CarPlay i Android Auto, Mercedes stawia na aplikacje zintegrowane z fabrycznym oprogramowaniem. Oznacza to, że w waszej Klasie E, być może już w chwili odbioru z salonu, zainstalowane będą aplikacje takie, jak Angry Birds, TikTok, czy Zoom.

Mercedes Klasy E - wnętrze 2024
Każdy kierowca Klasy E z pewnością niecierpliwie czekał, by mieć TikToka w swoim aucie

Nowy Mercedes Klasy E – wnętrze z trzema ekranami

Pomysł na taki kokpit znamy już z modeli EQS czy EQE, ale w przypadku Klasy E, ekran cyfrowych zegarów nie jest zintegrowany z resztą deski rozdzielczej. Podobnie, jak w elektrycznych modelach, „hyperscreen” ma być opcjonalny, co oznacza, że za przedstawiony na zdjęciach wyświetlacz po stronie pasażera będziemy musieli dopłacić. Dostęp do niektórych aplikacji będzie możliwy tylko na postoju. Na liście wyposażenia znalazła się nawet kamerka, dzięki której będziemy mogli wziąć udział w wideokonferencji na Zoomie. Czy jest tu ktoś, kto całe życie czekał na taką możliwość?

Wnętrze nowej Klasy E

Mercedes chwali się również, że oprócz „cyfrowej rewolucji”, liczy się jakość, dlatego kokpit nowej Klasy E ma być wykonany z materiałów z najwyższej półki. Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec w desce rozdzielczej cokolwiek innego niż ekran, ale na zdjęciach możemy zobaczyć również nieco skóry, przeszycia kontrastującą nitką i sporo elementów znanych m.in. z nowej Klasy C. To komponenty takie, jak przyciski do sterowania fotelami czy dotykowy panel umieszczony pod ekranem. Znajomo wygląda również kierownica i grafika cyfrowych zegarów. Uwagę zwraca również ambientowe podświetlenie, które, podobnie jak w innych nowych Mercedesach, odgrywa ważną rolę w kształtowaniu wyglądu kabiny. Wiemy, z czym to się je – można powiedzieć, że główną nowością będzie więc unowocześniony system MBUX.

Mercedes Klasy E - wnętrze
Kierownica i cyfrowe zegary wyglądają bardzo znajomo

System MBUX i sterowanie głosowe

Niemiecka marka zapowiedziała również zmiany w głosowym sterowaniu. Asystent ma teraz lepiej rozpoznawać nasze polecenia i reagować na naturalną mowę. Podobne zapewnienia słyszeliśmy przy okazji każdej aktualizacji, ale teraz pojawiła się jedna, większa zmiana – nie będzie już konieczne stosowanie komendy „Hej Mercedes”. Ciekawe, jak sprawdzi się to w praktyce.

Mercedes Klasy E 2024 – kiedy premiera?

Ostateczny wygląd i specyfikację nowego Mercedesa Klasy E poznamy wkrótce, bo latem 2023 roku. Do premiery zostało już niewiele czasu, a ceny, dane techniczne i wyposażenie opiszemy, gdy tylko informacje zostaną oficjalnie podane w chwili debiutu.

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności