Mazda 3 2024 z drobnymi zmianami. Dzięki jednej z nich będzie tańsza

przez Maciek Lubczyński

Typowo japoński sposób modernizowania aut sprawia, że Mazda 3 doczekała się kolejnych zmian. W autach na rok modelowy 2024 wprowadzono zmiany, które trudno zauważyć na pierwszy rzut oka. Dzięki nim, kompaktowa Mazda jest jednak jeszcze lepsza.

Mazda 3 na rok 2024 zyska szereg drobnych, ale znaczących ulepszeń, a do oferty wróci bazowy, 122-konny silnik benzynowy. Kompaktowy model może pochwalić się aktualizacjami systemów bezpieczeństwa i systemów info-rozrywki. Nie jest to lifting, ale typowo mazdowski sposób wprowadzania drobnych zmian do oferowanego już kilka lat samochodu. Co oprócz nowych lakierów Zircon Sand i Ceramic Metallic przygotowała Mazda?

Mazda 3 2024 – do oferty wraca 122-konny silnik

Tej jednostki nie było w gamie silników zeszłorocznego modelu. Motor 2.0 e-Skyactiv G 122 KM powraca, co może spodobać się klientom – ten zabieg pozwala bowiem delikatnie obniżyć cenę auta. W cenniku z listopada 2022, Mazda 3 była wyceniona na minimum 108 900 zł. Model 2023, z wspomnianym już silnikiem pod maską to wydatek 107 400 zł. Różnica jest niewielka, ale w warunkach takiej inflacji nawet brak podwyżek można uznać za realną obniżkę.

Mazda 3 2024

Wyposażenie zostało zaktualizowane

Zmiany, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka pojawiły się również we wnętrzu. Obejmują one powiększony ekran i udoskonalone oprogramowanie systemu info-rozrywki. Istniejące już porty USB typu A zastąpiono w końcu portami USB typu C, a subtelne zmiany zaszły także w rozmieszczeniu elementów sterujących w kabinie, aby zoptymalizować łatwość obsługi. Zmieniono również kolor elementów sterujących na kierownicy, teraz mają ciemniejszy odcień, a Mazda chwali się, że ułatwia to kierowcy odczytanie przycisków.

To jednak nie koniec, bo nowa Mazda 3 ma coś, na co czekało wielu kierowców. Instrukcje nawigacyjne telefonu dzięki integracji Apple CarPlay i Android Auto mogą być teraz wyświetlane na wyświetlaczu czołowym head-up – to rozwiązanie debiutuje w gamie modelowej Mazdy i moim zdaniem już dawno powinno stać się standardem w innych markach. Aby wygodnie dało się używać Apple CarPlay i Android Auto w dostępnej w standardzie, bezprzewodowej wersji, Mazda proponuje również bezprzewodową ładowarkę, która należy do standardowego wyposażenia wybranych wersji.

Mazda 3 2024

Mazda 3 2024 – ulepszone funkcje bezpieczeństwa

Mazda 3 na rok 2024 otrzymała również usprawnienia w kwestii funkcji bezpieczeństwa czynnego. Dodane zostało ostrzeżenie o wykryciu rozproszenia koncentracji kierowcy – Distracted Driver Alert; ulepszone zostało Autonomiczne Hamowanie Awaryjne (AEB) podczas jazdy nocą, zwiększona dokładność systemu kontroli prędkości Intelligent Speed Assist (ISA) oraz ulepszenia kontroli prędkości i dystansu wobec innych uczestników ruchu w systemie Cruising & Traffic Support (CTS).

Mazda 3 – cennik

Zamówienia na model po modernizacji są już przyjmowane przez dealerów w Polsce. Cena bazowej wersji Prime-Line startuje z poziomu 107 400 zł. Auto w wersji silnikowej 2.0 e-Skyactiv G 150 KM, która w zeszłorocznej ofercie była odmianą podstawową, kosztuje dziś 112 400 zł. Dobra wiadomość jest taka, że w ofercie pozostają warianty z mocnymi silnikami 2.0 e-Skyactiv X 186 KM i wersje z napędem AWD.

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności