Spóźnisz się o 2 tygodnie, zapłacisz prawie 8500 zł kary. Wszystko przez wzrost płacy minimalnej

przez Maciek Lubczyński

Wzrost płacy minimalnej w 2024 roku ma być rekordowy. Pensja brutto na poziomie 4242 zł nie sprawi może, że będzie nas stać na więcej, ale za to podniesie szereg opłat powiązanych z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Wśród nich – kara za brak OC.

Ile będzie wynosić kara za brak OC w 2024 roku? Wiemy to już dziś, bo ta opłata, jak szereg innych, jest powiązana z wysokością płacy minimalnej. Premier zapowiada, że w 2024 roku aż 2 razy czeka nas wzrost minimalnego wynagrodzenia, a to oznacza, że dwukrotnie zostanie podniesiona również kara, którą UFG nakłada na kierowców za niedopilnowanie bardzo ważnego obowiązku.

Kara za brak OC w 2024 roku będzie rekordowa

Nic dziwnego – w końcu płaca minimalna też rośnie z roku na rok. Ile zapłacimy za przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu OC? Oto przewidywane stawki w pierwszej połowie roku 2024:

  • Za brak OC od 1 do 3 dni: 1700 zł
  • Brak OC od 4 do 14 dni: 4242 zł
  • Brak OC powyżej 14 dni: 8484 zł

Horrendalne kwoty są więc znacznie wyższe niż w tym roku. Jak nietrudno zauważyć, kara, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynosi w kolejnych progach 40%, 100% i 200% minimalnego wynagrodzenia.

Dla przypomnienia, w 2022 roku, do 1 lipca wynosi ono 3490 zł, a od 1 lipca do końca roku będzie to już 3600 zł. Maksymalna kara za brak OC wzrośnie więc z 7200 zł do 8484 zł!

Trzeba pilnować terminów, choć nie dla wszystkich to zmartwienie

Prawo stanowi jasno – ubezpieczenie OC musi mieć każdy zarejestrowany w Polsce samochód osobowy, nawet jeśli nie jeździ, nie ma ważnego badania technicznego i zarasta trawą na działce. Warto pilnować terminów, bo jak widać, nawet jednodniowa przerwa w ochronie ubezpieczeniowej może nas słono kosztować. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jeśli ubezpieczaliśmy już pojazd w swoim imieniu, OC przedłuży się na kolejny okres automatycznie. Ciągłość może być zaburzona wtedy, gdy np. kupiliśmy auto i OC poprzedniego właściciela wygasa wraz z końcem terminu. Dotyczy to również sytuacji, w której poprzedni właściciel podzielił płatność za polisę na raty, a my nie opłacimy tych, które po zakupie auta przypadają nam do zapłaty.

Kary za brak OC nakładane są skutecznie

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny bardzo skutecznie nakłada i ściąga kary od zapominalskich kierowców. Wszystko dlatego, że do ujawnienia przerwy w OC niepotrzebna jest kontrola drogowa ani spotkanie z policją – wszystko dzieje się automatycznie, a za wykrywanie przypadków braku ubezpieczenia odpowiedzialny jest system informatyczny. Jak podaje UFG, w 2022 roku zidentyfikowano aż 327 000 takich spraw!

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności