Izera już się zestarzała. Nowy projekt zaproponuje Pininfarina

przez Jan Guss-Gasiński

Wiemy już, kto będzie odpowiedzialny za wygląd polskich samochodów elektrycznych. ElektroMobility Poland, czyli spółka stojąca za stworzeniem marki Izera, poinformowała na spotkaniu prasowym, że za „narysowanie” hatchbacka, kombi i SUV-a, odpowiedzialne będzie legendarne biuro stylistyczne, które projektowało m.in. Ferrari i Alfy Romeo – Pininfarina.

Pierwszego dnia kalendarzowej Wiosny spółka EMP (ElectroMobility Poland) ogłosiła wielką nowinę. Na tę informację świat nie był gotowy i chyba większość jeszcze nie może w to uwierzyć, ale faktem jest, że pierwsze trzy samochody elektryczne marki, polskiej marki Izera, zaprojektuje legendarna Pininfarina. Biuro projektowe założone w 1930 roku, które ma na swoim koncie 1200 projektów, wśród których można wyróżnić Aflę Romeo Spyder, Jaguara XJ czy nawet Ferrari F50.

Izera 1

Izera jak Ferrari – zostanie zaprojektowana przez Pininfarinę

Projektanci Pininfariny zaprojektują dla EMP trzy bezemisyjne samochody – hatchbacka, kombi oraz SUV-a. Włosi będą odpowiedzialni nie tylko za wygląd nadwozia, ale również wnętrza i tzw. HMI (Human Machine Interface). Prace będą koordynowane przez Polaków – Tadeusza Jeleca i Mariusza Bekasa. To doświadczeni projektanci, który mają na swoim koncie prace dla znanych marek.

Dlaczego zmieni się wykonawca? Bo minęło już trochę czasu

Za projekt dotychczasowej wersji Izery odpowiedzialne było inne włoskie biuro – Torino Design. Jak podkreśla EMP, podjęcie współpracy z nowym biurem projektowym było potrzebne, bowiem makiety, które zostały zaprezentowane w 2020 roku, do dnia rynkowego debiutu auta by się opatrzyły. Mamy więc do czynienia z liftingiem jeszcze przed oficjalnym rynkowym debiutem. Kiedy dokładnie ma on nastąpić? Jeśli wierzyć deklaracjom EMP, produkcja miałaby się rozpocząć w pierwszym kwartale 2024 roku i trwać do końca 2025 r.

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności