Jak co roku wybrałem się do Stacji Kontroli Pojazdów, by poddać swoją maszynę okresowemu badaniu. Ku mojemu zdziwieniu, za przegląd techniczny samochodu zapłaciłem tyle samo, co zawsze. To dziwne, ponieważ diagności od dawna domagają się podwyżek. Ile za kontrolę stanu technicznego poszczególnych pojazdów zapłacimy w 2023 roku?
Każdego roku warto to odhaczyć i najlepiej nie zapominać – nie chodzi tu o kwiaty na rocznicę ślubu, a o przegląd techniczny. Poruszając się po drogach bez ważnego badania narażamy się na problemy, a także spore wydatki związane z nieplanowanym holowaniem. Czym jest badanie techniczne, kiedy trzeba je wykonać i ile kosztuje?
Czym jest przegląd czyli badanie techniczne?
Każdy kto zdobył uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym wie, lub chociaż powinien wiedzieć, czym jest badanie techniczne i gdzie należy je wykonać. Wykonanie kontroli stanu pojazdu (samochodu osobowego, ciężarówki bądź jednośladu) jest wymagane przez polskie przepisy. Dzięki temu mamy pewność, że na drogach jest bezpiecznie, bowiem w trakcie badania na Stacji Kontroli Pojazdów (SKP) wyszkoleni diagności badają stan oświetlenia, zawieszenia, układu hamulcowego, a także sprawdzają poziom spalin, jaki emitują nasze wozy.
W trakcie kontroli dowiemy się także o ewentualnych wyciekach w silniku czy skrzyni biegów oraz ogniskach korozji w podwoziu pojazdu. Diagności sprawdzają wszystko to, co musi być sprawne według przepisów. Nie zwrócą uwagi czy działa kamera cofania, czujniki parkowania czy systemy asystujące kierowcę tj. asystent pasa ruchu, asystent martwego pola czy adaptacyjny tempomat. Od listopada 2022 roku zmieniła się również klasyfikacja usterek, a samo badanie ma być teoretycznie bardziej szczegółowe.
Kiedy należy zrobić przegląd techniczny?
Aby legalnie poruszać się po polskich drogach samochodem osobowym, ciężarówką czy jednośladem, trzeba mieć ważny przegląd i ubezpieczenie OC. Warto mieć też przy okazji dobre ogumienie, ale to już leży w gestii kierującego – w myśl przepisów nie może ono jedynie być nadmiernie zużyte. Okresowe badanie techniczne trzeba wykonać przynajmniej raz w roku, by w przypadku kontroli drogowej funkcjonariusz policji nie wycofał naszego pojazdu z ruchu. W przypadku nowego samochodu, pierwsza wizyta na SKP powinna nastąpić najpóźniej po 3 latach od pierwszej rejestracji. Po wykonaniu pierwszego badania, kolejne wykonamy dopiero po kolejnych dwóch, a poźniej już co rok. Ta reguła nie dotyczy tylko samochodów z instalacją LPG – ta, niezależnie od rocznika auta, musi być sprawdzana co 12 miesięcy.
Ile kosztuje przegląd w 2023 roku?
Ku mojemu zdziwieniu, cena za wykonanie badania technicznego na Stacji Kontroli Pojazdów, w 2023 roku nie uległa zmianie. Dziwne, bo miało być inaczej. Diagności od dawna odgrażali się, że zawieszą działalność, jeśli państwo im nie pomoże. Brzmi groźnie, ale stanowisko pracowników SKP ma swoje uzasadnienie, bowiem cennik ich usług regulowany prawnie nie uległ zmianie od 2004 roku – pisaliśmy o tym w osobnym tekście. Rzeczywiście, niektóre ze stacji diagnostycznych zawiesiły działalność, ale nie ma na razie mowy o fali czy masowym zjawisku. Rządzący zapowiadali jakiś czas temu, że na początku stycznia bieżącego roku to się zmieni, ale na razie tak się nie stało.
Cena przeglądu w zależności od rodzaju pojazdu
Ile kosztuje wykonanie badania technicznego? Cóż, wszystko zależy od pojazdu, który chcemy zbadać. Stawki prezentują się następująco:
- Samochód os. – 99 zł,
- Samochód os. z instalacją LPG – 162 zł
- Motocykl – 63 zł
- Motorower – 51 zł
- Ciągnik rolniczy – 63 zł
- Przyczepa rolnicza – 43 zł