GDDKiA pokazała, co Polacy wyrzucają na pobocze. Sprzątanie kosztuje miliony

przez Maciek Lubczyński

Ile kosztuje sprzątanie dróg? GDDKiA podała kwoty i pokazała, co Polacy wyrzucają na pobocza. Powszechnie wiadomo, że jak coś jest wspólne, to jest niczyje. Właśnie przez takie myślenie, na utrzymanie czystości z naszych podatków idą miliony.

GDDKiA odpowiada za utrzymanie dróg krajowych i autostrad, a na liście obowiązków znajduje się również utrzymanie czystości na zarządzanych odcinkach. Jeśli wydaje Ci się, że przy polskich drogach jest w miarę czysto, to masz rację. Utrzymanie tego stanu rzeczy kosztuje jednak krocie – w skali roku dziesiątki milionów złotych.

Sprzątanie dróg kosztuje miliony

W 2022 roku na utrzymanie czystości m.in. pasa drogowego, parkingów oraz miejsc obsługi podróżnych GDDKiA wydała ok. 80 mln zł. Najwięcej, bo blisko 16 mln zł kosztowało sprzątanie w woj. mazowieckim. Wysokie koszty (blisko 12 mln zł) poniesiono w woj. podlaskim, a ok. 11 mln zł w województwie dolnośląskim. Najmniej kosztowało nas utrzymanie porządku w woj. opolskim (506 tys. zł) i w woj. podkarpackim (515 tys. zł). Warto mieć na uwadze, kto za to płaci. Pani płaci, pan płaci, my płacimy. Pieniądze pochodzą rzecz jasna z podatków.

GDDKiA - sprzątanie dróg

Co Polacy wyrzucają na drogi?

Na zdjęciach i w informacji prasowej udostępnionej przez GDDKiA widać, że bałaganiarze nie ograniczają się za bardzo z asortymentem, który trafia na pobocza i do przydrożnych rowów. Fantazja jest w tej kwestii niemal nieograniczone. Opakowania, pudełka, puste puszki i butelki przy drodze to standard. Zużyte opony? Ich miejsce, zdaniem niektórych, jest w rowie przy drodze serwisowej. Odpady po remoncie można śmiało wyrzucić razem ze starymi kaloszami na pobocze w pobliżu autostrady A4 a odcinku Tarnów – Dębica, a stara lodówka nigdzie nie wygląda tak dobrze, jak w rowie przy wiadukcie, gdzie spoczywa obok elementów odkurzacza. Pole do popisu dają również ekrany dźwiękochłonne. Dzięki nim, worki ze śmieciami mają swój przytulny kąt. Zdjęcia, które dokumentują syf są po prostu przerażające.

Śmieci przy drodze

Akcja „droga to nie wysypisko”

Apel GDDKiA nie jest przypadkowy. W Dzień Ziemi czyli 22 kwietnia, rusza akcja „droga to nie wysypisko. Drogowcy będą zwracać uwagę, że śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg.

GDDKiA utrzymuje obecnie ok. 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych (na których często bałagan jest największy) daje to łączną długość ponad 22 000 km.

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności