Wzmożone kontrole potrwają do końca lutego. Czego policja chce od kierowców?

przez Jan Guss-Gasiński

Początek roku oznacza wzmożone kontrole policji. Z uwagi na warunki pogodowe mundurowi muszą częściej interweniować do stłuczek, kolizji czy wypadków. Ponadto, jak co roku, w połowie stycznia dzieciaki w pierwszych województwach zaczynają ferie zimowe. W okresie dużej frekwencji najmłodszych na drogach i przejściach dla pieszych, najważniejsze jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Do końca lutego kierowcy w całym kraju powinni spodziewać się wzmożonych działań policji. Co dokładnie będą sprawdzać policjanci?

Kiedy już myślałeś, że wiosna przyjdzie szybciej, a zima przypomniała sobie, że to dopiero połowa stycznia. Niestety, jeszcze przez pewien czas kierowcy będą zmuszeni skrobać szyby, dolewać płynu do spryskiwaczy i wypatrywać przy przejściach ubranych na czarno pieszych. Z powrotu zimy cieszą się chyba tylko najmłodsi, ale mają ku temu powody. Młodzież w województwie lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim, rozpoczęła już ferie zimowe. Od 16 stycznia do 26 lutego spodziewajmy się wzmożonej frekwencji dzieciaków na przejściach dla pieszych i autokarów na drogach.

O bezpieczeństwo najmniejszych zadbają policjanci

Jak co roku o bezpieczeństwo najmłodszych zadba polska policja, prowadząc wzmożone kontrole drogowe. Do akcji włączą się nieoznakowane radiowozy, bezwzględna grupa SPEED i może nawet niewidoczne dla gołego oka drony. Czego mundurowi chcą do kierowców?

Kontrola drogowa policji
Alfa Romeo 156 dawała radę, ale dziś Polska Policja ma już szybsze radiowozy

Wzmożone kontrole drogowe. Co będzie sprawdzać policja?

Chcąc zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo na drogach, funkcjonariusze w pierwszej kolejności zadbają o to, by do zasad ruchu drogowego stosowali się kierowcy. Policjanci mając na uwadze, że w okresie ferii zimowych ruch na drogach jest wzmożony, z pewnością nie odmówią sobie sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, jego oświetlenia i – co najważniejsze o tej porze roku – także ogumienia. Owszem, zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, jednak widząc na starym BMW letnie, łyse opony, chyba każdy policjant wycofałby je z ruchu.

Przewożąc bagaż lub rowery upewnijcie się, że są dobrze zabezpieczone. Mundurowi na pewno rzucą na to okiem. Jeżeli jesteś kierowcą autokaru, odpuść sobie to „jedno piwo” przed snem, bo z samego rana mundurowi bardzo dokładnie przyjrzą się tobie i twojej maszynie. Jeśli jesteś zatroskanym rodzicem, musisz wiedzieć, że każdy może zgłosić prośbę o skontrolowanie autokaru jednostce policji lub patrolowi ITD.

Kontrola drogowa policji
To urządzenie nie kłamie. Gdy zaświeci się czerwone światełko, to mamy problemy

Mandaty są dziś bardzo wysokie. Tych rzeczy lepiej nie robić:

Kierowcy w okresie ferii zimowych każdy kierowca powinien pilnować swojej prędkości, zwłaszcza w okolicy oznakowanych przejść dla pieszych. Za jej przekroczenie (od 10 do 71 km/h i więcej) grozi od 50 do 2500 zł mandatu, a także od 1 do 15 punktów karnych. Równie drogim wykroczeniem jest wymuszenie na pieszym pierwszeństwa. To manewr, za który zapłacimy co najmniej 1500 zł i dostaniemy aż 15 punktów karnych. Nie szarżujcie też przed opadającymi zaporami przy przejazdach kolejowych (2000 zł i 10 pkt), nie korzystajcie z telefonów komórkowych podczas jazdy (500 zł i 12 pkt) i pod żadnym pozorem nie wyprzedzajcie w miejscach do tego nieprzeznaczonych (1000 zł i 15 pkt). O włączaniu świateł (300 zł i 6 pkt), zapinaniu pasów bezpieczeństwa (100 zł i 5 pkt) i zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu (500 zł i 5 pkt), chyba przypominać nikomu nie trzeba.

Ferie zimowe 2023. Tak prezentuje się zimowy kalendarz

Wolne od szkoły w pierwszej kolejności mają uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego (od 16 stycznia do 29 stycznia). Następnie ferie zimowe rozpoczną się na Podlasiu oraz w rejonie Warmii i Mazur (od 23 stycznia do 5 lutego). W międzyczasie przerwę od zajęć rozpocznie młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego (od 30 stycznia do 12 lutego. Najdłużej na wypoczynek poczekają dzieciaki z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego (od 13 do 26 lutego).

Skomentuj

Scrolluj dalej, tam czeka na Ciebie następny wpis

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności